Temat: Zbiory biblioteczne

Postowany: August 30 2006 @ 03:23 PM
Przez: meg

Zawartość:

Mam pytanie- jak u Was (chodzi o Samorzady)jest rozwiązana sprawa zbiorów bibliotecznych. Jeśli np. wystepuje zakup ksiażek , to jak to jest księgowane?
pozdrawiam Big GrinOdpowiedzi:

Zbiory biblioteczne

Postowany: August 30 2006 @ 03:28 PM
Przez: joawar

Zawartość:

Bezpośrednio w koszty i pozabilansowa ewidencja, kto jakie książki posiada, do rozliczenia się np. przy rozwiązaniu stosunku pracy


Zbiory biblioteczne

Postowany: August 30 2006 @ 03:38 PM
Przez: meg

Zawartość:

I wtedy nie ma inwentaryzacji ksiegozbioru?


Zbiory biblioteczne

Postowany: August 31 2006 @ 09:12 AM
Przez: meg

Zawartość:

Ponawiam pytanie , czy w przypadku pozabilansowej ewidencji powinno przeprowadzać sie inwentaryzacje ilościową na koniec roku?


Zbiory biblioteczne

Postowany: August 31 2006 @ 10:06 AM
Przez: joawar

Zawartość:

To wszystko zależy - od istotności i wewnetrznych uregulowań.


Zbiory biblioteczne

Postowany: August 31 2006 @ 12:54 PM
Przez: meg

Zawartość:

Troche wymijająco mi odpowiedziałaś. Uregulowania wewnętrzne to jedno , a przepisy prawne to drugie.Więc jeszcze raz zapytam , czy nie przeprowadzanie inwentaryzacji ilościowej w przypadku ewidencji pozabilansowej jest naruszeniem? W przypadku ksiegowania bezpośrednio w koszty , tworzy się nieprawdziwy obraz kosztów w bilansie, co ma odzwierciedlenie w wyniku finansowym. Moze ktoś inny mi odpowie, czy jesli materiały typu papier ksero i inne drobne wrzucamy w koszty i zakup ksiażek i nie przeprowadzamy inwentaryzacji ilościowej to jest to w porządku?


Zbiory biblioteczne

Postowany: August 31 2006 @ 02:25 PM
Przez: joawar

Zawartość:

par 5.3. Jednorazowo, przez spisanie w koszty w miesiacu przyjęcia do używania umarza sie:
1) książki i zbiory biblioteczne
... Rozp. MF z 28.07.2006 Dz. U. Nr 142, poz. 1020 - z bilansem jest wszystko OK a reszta to już zasada istotnosci i uregulowania wewnętrzne.
A zapasy to już inna historia.
Pozdrawiam


Zbiory biblioteczne

Postowany: August 31 2006 @ 03:11 PM
Przez: meg

Zawartość:

Dzieki bardzo przepisy prawne są i o to mi chodziło Big Grin . To skoro jesteś tak miła i chetna do konwersowania ze mna na ten temat (chyba jedyna Laughing Out Loud ) to zapytam jak to wyglada w przypadku zapasów? Pisałaś, że to jest inna historia. Możesz to troche przybliżyć, jak wygląda to od strony inwentaryzacji. jesli zakupy materiałów są księgowane w koszty, to czy stan "O" na koniec roku też powinna stwierdzić komisja inwentaryzacyjna ?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź Big Grin


Zbiory biblioteczne

Postowany: August 31 2006 @ 03:24 PM
Przez: joawar

Zawartość:

Ale to już jutro Big Grin


Zbiory biblioteczne

Postowany: August 31 2006 @ 03:40 PM
Przez: meg

Zawartość:

OK! Tez juz sie zbieram do domku. Big Grin


Zbiory biblioteczne

Postowany: August 31 2006 @ 06:39 PM
Przez: joawar

Zawartość:

A jednak jeszcze dzisiaj. Idea
Jeżeli np. materiały biurowe - papier w dniu zakupu "dajem" w koszty to powinna być inwentaryzacja na koniec roku i jak nie rozliczamy kosztów to arkusz spisowy tzw. "0" ale wygodniej jest chyba w Polityce rachunkowości zapisać (wprowadzić uproszczenie) i ewentualnie powtórzyć zapis w instrukcji inwentaryzacyjnej, że w nawiązaniu do zasady istotności i w związku z małym wpływem na wynik finansowy materiały biurowe nie będą inwentaryzowane. Oczywiście można też ujać np. w instrukcji obiegu dokumentów zobowiązanie, że osoby które potwierdzaja zakupy pod względem merytorycznym są odpowiedzialne za takie gospodarowania materiałami żeby wszystko był oszczędne i żeby nie tworzyć zbędnych zapasów i jeszcze takie tam...
No ale jak mamy magazyn ...


Zbiory biblioteczne

Postowany: August 31 2006 @ 06:52 PM
Przez: meg

Zawartość:

Bardzo dziekuję Ci za odpowiedz i za zaangazowanie w temat.
Pozdrawiam Big Grin


Zbiory biblioteczne

Postowany: August 31 2006 @ 11:01 PM
Przez: alkman

Zawartość:

co do inwentaryzacji książek i zbiorów bibliotecznych
w myśl art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości jednostki przeprowadzają na ostatni dzień każdego roku obrotowego inwentaryzację rzeczowych składników aktywów obrotowych - drogą spisu ich ilości z natury, wyceny tych ilości, porównania wartości z danymi ksiąg rachunkowych oraz wyjaśnienia i rozliczenia ewentualnych różnic.
Stosując przepisy § 5 ust. 3 pkt 1 i § 6 wymienianego przez joawar rozporządzenia, wartość tych książek i zbiorów na dzień bilansowy wynosi zero, co nie oznacza że nie mają żadnej wartości. Moim zdaniem należy stosować przepisy art. 26 ustawy o rachunkowości i przeprowadzić ich spis oraz porównać z prowadzoną ewidencją oraz wyjaśnić i rozliczyć ewentualne różnice.
Pozdrawiam


Zbiory biblioteczne

Postowany: September 01 2006 @ 08:07 AM
Przez: joawar

Zawartość:

Oj, coś te zbiory biblioteczne ludziom spać nie dają. Alkman zgadzam sie z Tobą ale naprawdę trzeba znać tzw. otoczenie, żeby konkretnie się wypowiadać. Jeżeli te zbiory i tzw" niskocenne składniki majątkowe" prowadzone w ewidencji pozabilansowej są jednak spore i nie mamy nad nimi bieżącej kontroli to należy sporzadzić spis z natury, porównać z ewidencją i rozliczyć. Ale jeżeli mamy 5 książek i są one przydzielone osobom które są świadome odpowiedzialnosci za nie, to można zastosować uproszczenie i odstąpić od inwentaryzacji co nie znaczy, że nie mamy kontrolować posiadanych zasobów. Wszystkie procedyry należy jednak zapisać i wtedy postępowanie zgodnie z nimi jest OK.


Zbiory biblioteczne

Postowany: September 01 2006 @ 12:45 PM
Przez: irenaanna

Zawartość:

Zgodnie z uor inwentaryzacji na koniec roku podlegają tylko składniki majątku ewidencjonowane ilościowo i wartościowo, nie mamy obowiązku inwentaryzować tych, które podlegają wyłącznie ewidencji ilościowej. Kierownik jednostki określa zasady prowadzenia w/w ewidencji. Jeśli ustalimy, że książki podlegają ewidencji ilościowo-wartościowej, to należy je zinwentaryzować. Kierownik jednostki określa najczęściej progi np. pozostałe środki trwałe o wartości od 500,- do 3500,- zł. podlegają ewidencji ilościowo-wartościowej, niezależnie od wartości ewidencji tej podlegają: książki, czajnikii elektryczne, itd. Ewidencji ilościowej podlegają (przykłądowo) składniki o wartości od 100,- do 499,- zł. Poniżej tej wartości - w koszty. Ewidencja drobnych materiałów biurowych mija się z celem. Szkoda czasu, są ważniejsze zadania. Pozdrawiam, miłego weekendu!


Zbiory biblioteczne

Postowany: September 01 2006 @ 12:50 PM
Przez: irenaanna

Zawartość:

Jeszcze jedno: oczywiście tzw. zbiory biblioteczne w jednostkach typu biblioteka miejska, szkolna itp. - rządzą się innymi prawami. Są przepisy szczególne dotyczące ewidencji i inwentaryzacji tych zbiorów. Pa!


Zbiory biblioteczne

Postowany: September 01 2006 @ 01:03 PM
Przez: joawar

Zawartość:

Tak dogłębnie zbadanego tematu to na tym forum chyba nie było Big Grin .
Pozdrawiam


Zbiory biblioteczne

Postowany: September 01 2006 @ 01:50 PM
Przez: meg

Zawartość:

Dzieki za wypowiedzi!
Pozdrawiam Big Grin


Audyt.Net - Forum
http://www.audyt.net/forum/viewtopic.php?showtopic=5703